Yanan tarihi bina sigortasız çıktı!

Posted by sigortahaber On Aralık - 27 - 2012

Tarihi bina sigortasız çıktı
İstanbul’un tarihi yapılarından biri olan Cağaloğlu’ndaki İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası geçtiğimiz gün çıkan yangınla kullanılamaz hale geldi. İstanbul’un eğitim hafızasını barındıran binanın sigortasının bulunmadığı ortaya çıktı.
1865 yılında inşa edilen bina, önümüzdeki yıl eğitim müzesi olarak hizmet vermesi planlanıyordu. Maarif Müdürlüğü’ne 1932’de tahsis edilen bina 28 yıldır da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce kullanılıyordu.

‘Sigorta konusu bu yıl atlanmış’
Binanın sigortasız olduğunu doğrulayan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Tarihi binaların zaten sigortası olmaz. Ama biz İstanbul’daki binaların riskini göz önüne alarak bu binanın sigortasını yaptırmıştık. Sigorta için devlet bize bütçe vermiyor. Biz de okul aile birliklerinin kantin fon bütçelerini kullanarak bu sigortayı önceki yıllar yaptırmışız. Ama bu yıl yaptırmadık. Ne yazık ki atlanmış gözüküyor. Normalde kanun gereği de kamu binalarına sigorta yapılmaz” dedi.
Tarihi binadaki yangında itfaiyenin yeterli olmadığı iddialarına Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Sabahın çok erken saatinde başlayan bir yangın. Sebepleri araştırılıyor. İstanbul için önemli bir eser. İstanbul itfaiyesi olarak New York itfaiyesi ile yarışacak bir ekipmana ve donanıma sahibiz. İstanbul’da her gün 200’ün üzerinde yangın oluyor ve her birine çok kısa sürede yetişiyoruz” diye yanıt verdi. Damla KUR/MİLLİYET

   
 •  Günün Anketine Katılın

  • Acentelerin dernek ve ticaret odalarındaki temsilcilerinin mesleğinize katkısı var mı ?

   Sonuclar

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 •  

  Yorum yazın