BES te stopaj iadeleri nasıl ödenecek?

Posted by sigortahaber On Ağustos - 23 - 2012

BES’te stopajlar EFT’yle ödenecek
Bireysel emeklilik ve birikimli hayat sisteminden 29 Ağustos 2012’den önce ayrılanların ana paralarından yapılan stopaj kesintileri iade edilmeye başlanıyor. Bu parayı alabilmek için emeklilik şirketlerine başvuru yapmak şart.
Yeni bireysel emeklilik sisteminde, stopaj sadece getiriden kesilecek. Eski uygulamada, stopaj toplam para (hem ana para hem de getiri) üzerinden yapılıyordu. Emeklilik şirketleri ile müşterileri arasında en fazla anlaşmazlık yaşanan ve yargıya taşınan bu konu, yeni kanunla çözüme kavuştu. Yeni kanuna göre, uygulama geçmişe dönük olarak da uygulanacak. Yani, 29 Ağustos 2012’den önce bireysel emeklilik sisteminde 10 yılını tamamlamadan veya 56 yaşını doldurmadan ayrılanlar, şirketlerine başvurarak ana paradan yapılan kesintilerini alabilecekler.
Sistemden bugüne kadar ayrılan kişi sayısının 1.5 milyonu bulduğu belirtiliyor. Ancak, bu kişilerin ne kadarının hak sahibi olduğu ve ne kadar bir iade alacağı emeklilik şirketlerinin yapacağı inceleme sonucu ortaya çıkacak.

Hangi belgeler gerekli?
Sistemden ayrılanların paralarını alabilmeleri için bir yıl içinde yani 29 Ağustos 2013’e kadar ilgili sigorta şirketlerine başvurmaları gerekiyor. Kişiler, şirketlerin çağrı merkezlerini arayarak veya şahsen şirkete giderek isimlerinin ödeme listesinde olup olmadığını öğrenmeliler. Listede isimleri olan kişilerin ise şu belgeleri hazırlaması gerekiyor:
* Her şirkette hazır bulunan dilekçe formunu doldurmaları gerekiyor. Bu dilekçede ödemenin yapılacağı banka adı, şube adı, IBAN nuraması, TC Kimlik Numarası ve irtibat telefonu mutlaka yazılmalı.
* Emeklilik/sigorta şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneğini de şirkete vermeleri gerekiyor.
* Ayrıca, düzenlenmiş olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile yapılan kesintileri gösteren belgelerin bir örneği de bulunmalı.
* Açılmış dava bulunması halinde, ilgili yargı merciinden davadan feragat edildiğine dair şerhli dilekçe veya mahkemenin feragat nedeniyle davanın reddine dair vereceği karar örneği de olmalı.

Ne kadar alınacak?
Bireysel emeklilik sistemine üye olan ve 10 yılını doldurmadan veya 56 yaşından önce parasını alarak sistemden ayrılanlardan artık sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek.
Örneğin, bireysel emeklilik sisteminde 10 bin TL’si (7.500 TL anapara, 2.500 TL’si getiri) bulunan bir kişi, hem 10 yılını doldurmadığı hem de emekli olabilme şartı olan 56 yaşını tamamlamadığı için sistemden çıktığında bu parası için yüzde 15 stopaj kesildi. Yani, 1.500 TL kesinti oldu. Ancak, yüzde 15 stopajın sadece 2.500 TL getiriden yapılması gerekiyordu. Yani, 1.500 TL değil 375 TL kesinti olmalıydı. Bu kişi bir yıl içinde emeklilik şirketine başvurduğunda ilgili vergi dairesi kendisine 1.125 TL’yi iade edecek.

2007 öncesi ayrılanları kapsıyor
Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların geri ödemelerine ilişkin yapılan açıklamaya göre uygulama, 07.10.2001 tarihinden sonra akdedilen poliçelerle ilgili olarak 29.08.2012 tarihinden önce yapılan kesintileri kapsıyor. Açıklamada, “Ancak söz konusu kesintilerin 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca düzeltme zamanaşımına da uğramamış olması gerekmektedir” deniliyor.
Yani, vergide 5 yıllık bir zaman aşımı uygulaması var. Bu nedenle 2007 öncesi ayrılanlar bu uygulamadan yararlanamayacaklar. Para iadeleri bu nedenle 2007 yılı itibariyle sistemden ayrılanları kapsıyor.

Vergi dairesi kontrol edecek
Bireysel emeklilik şirketleri, hak sahiplerinin doldurmuş olduğu form ve istenilen belgeleri ilgili vergi dairesine gönderecek. Vergi daireleri de bunları, kendilerinde kayıtlı bulunan belgelerin yanı sıra Emeklilik Gözetim Merkezi verileriyle karşılaştıracak. Para iadesi almaya hak kazananlara ödemeler, kişilerin dilekçede yazmış oldukları IBAN numarasına EFT yoluyla yatırılacak. AYFER YILDIZ /MİLLİYET

   
 •  Günün Anketine Katılın

  • Acentelerin dernek ve ticaret odalarındaki temsilcilerinin mesleğinize katkısı var mı ?

   Sonuclar

   Yükleniyor ... Yükleniyor ...
 •  

  9 Responses to “BES te stopaj iadeleri nasıl ödenecek?”

  1. Antoine Hanna diyor ki:

   İlgili zaman dilimi içinde sistemden ayrılmayıp ta birikimlerinden borç para talep edenlere de ana paradan kesinti yapıldı. Bu durumda olanlar hak sahibi olabiliyorlar mı?

  2. VAHİDE UYGUR diyor ki:

   merhabalar
   Bu stopaj iadeleri Hayat sigortaları içinde geçerli mi?Yoksa sadece BES için mi uygulanacak.bilgi vermenizi rica eder iyi çalışmalar dilerim.

  3. Nevin diyor ki:

   Vahide hanım ;
   2001 sonrası yapılan hayat sigortası poliçesi ise ve 2007 sonrasınd paranızı aldıysanız yararlanabilirsiniz. Hayat sigortasında bağlı olduğunuz şirketi aradığınızda size gerekli evrakları göndereceklerdir.

   İyi günler

  4. SERAP diyor ki:

   Merhaba
   Vergi iade ödemeleri ne zaman yapılacak ???
   İyi günler

  5. glyl diyor ki:

   merhaba, iade talebinde bulunalı 2 ay oldu. Vergi dairesinden henüz iade alamadım. Talep dilekçesinden ne kadar süre sonra iade edilmesi gerekiyor.

  6. mstf diyor ki:

   merhaba bende başvuralı 2 ay oluyor ama hala bir ödeme alamadım. lutfen odeme alan varsa bildirsin.

  7. Mehmet diyor ki:

   arkadaşlar ödemeler 2013 yılının 8 ayın sonrasında yapılacak çünkü başvurular o tarihte bitiyor ondan sonra inceleme aşamasından sonra ödemeye hak kazananlar ödemeeri ıban hesap numarası üzerinden paraları hesabına yatırılacak bilginize.

  8. güçlü özkan diyor ki:

   ölme eşşeğim ölme.biz en iyisi unutalım bu iadeyi:)

  9. Kudret diyor ki:

   Ben 6 ay oldu göndereli. Daha alamadım. Telefonlar da meşgul çıkmıyor.

  Yorum yazın